"Dünyada sadece tek bir şey kötü yürekli bir insana karşı durabilir. O da başka bir insandır.
Ayıbımızda yatar şerefimiz. Sadece bizim ruhumuz, kötülüğe açık olan ruhumuz, onu yenmeye muktedirdir.

― Ursula K. Le Guin, En Uzak Sahil
shadow

Dizi Yorumu: Orphan Black

Ekim 29, 2013

Orphan Black

Yapım: 2013
  Ülke: Kanada, Amerika
  Tür: Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu
  Süre: 60 dakika
  IMDB Puan: 8.1/10
  DP Puanı: 7.3/10Yönetmen: John Fawcett
  Daha Detaylı Bilgi İçin: Divxplanet; Orphan Black


Konusu

Yetim Black, Sarah adında zor koşullara adapte olabilmiş kılık değiştiren bir yetimdir. Bir kadının intiharına tanık olduktan sonra Sarah kurbanın kendine çok benzediğini fark eder. Ölü kadının yerine geçerek birikimlerini kullanınca bütün sorunlarının çözüleceğini zannederken onun yerine şaşırtıcı bir gizemin farkına varır: Ölü kadın ve kendisi birer klondur. Sarah cevaplar aradıkça kendisi gibi birçok insanın olduğu öğrenir. Bu kişiler aile fertlerinden şüphelenmeyen ve tamamen farklı koşullarda yetişen genetik olarak aynı insanlardır. Bu klonları kimin yarattığını bilmezken neden bir suikastçi tarafından bir bir öldürüldüklerini de bulmak zorundadır.Yorum

Orphan Black'e dün gece başlamış ve bugün bitirmiş bulunmaktayım. Son zamanlarda ne yapsam ne yapsam diye boş boş dolanır moddaydım. Okuduğum kitaplar şu aralar pek ilgimi çekmiyor ve iple takip ettiğim diziler içinde her hafta beklemek zorunda kalıyordum. Bu sıkıntı içinde 3-4 diziyi denedim ama hiç birini beğenmedim.

Orphan Black içinde aynı şeyi beklerken bir baktım ki kalan bölümlerinide ertesi gün rahat rahat izleyebilmek için önden indirmeye başlamışım. Beklentimin baya bir üzerinde çıktı. Şimdilik 10 bölümden oluşan 1 sezonu var fakat hiç bir bölümü durağan değildi. Gayet tempolu ve acaba diğer bölümde ne olacak diye merak içinde bırakıyor sizi.
Paul
Ana karakterimiz Sarah, zor bir çocukluk dönemi geçirmiş ve eski alışkanlıklarından pek kurtulabilmiş değil. Şu rockçı tiplerden yani. Simsiyah giyinir, göz makyajları sanki bir kaç günlükmüş gibi görünür ve ceplerinde 5 kuruş para yoktur.
Sarah
Birgün kendisine benzeyen bir kadının intihar etmesine şahit olur ve ondan geriye kalan eşyalarıda alarak ortadan kaybolur. Onun evine, kimliğine, parasına ve sevgilisine de el koyar. Ama tahmin etmediği bişey vardır. Yerine geçtiği kadın polistir.

Oymuş gibi yaptığı için başına bir sürü bela alan Sarah bunlardan kurtulmaya çalışırken, bir anda kendisinin Alman olan bir kopyasını daha bulur. Dana sonra - en azından şimdilik- 9 tane daha kopyası olduğunu öğrenir. Ve birileri bu kopyaları ortadan kaldırmaya çalışmaktadır...

Alison&Cosima

Başroldeki karakter müthiş bişeydi. O rolden o role atlamak, neredeyse tüm dizi tek başına götürmek gerçekten zor iş olsa gerek. Sırf onun için bile izlenebilir. Ve benim gibi vakit öldürmek isteyenler için birebir. Keşke daha uzun olsaydı da beni bir kaç gün daha idare edebilseydi... Son olarak bu dizinin birde 2009 yılında çekilmiş 15 bölümlük olanı var. Ordaki karakterler erkek ve 5 kişiler. TV dizisi değil, internet dizisi. Sanırım bu dizide onun yeniden uyarlaması olsa gerek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG DESIGN BY KRİSTALKİTAP