"Dünyada sadece tek bir şey kötü yürekli bir insana karşı durabilir. O da başka bir insandır.
Ayıbımızda yatar şerefimiz. Sadece bizim ruhumuz, kötülüğe açık olan ruhumuz, onu yenmeye muktedirdir.

― Ursula K. Le Guin, En Uzak Sahil
shadow

Kitap Tanıtımı + Ön Okuma: Ay ve Güneş - Vonda N. McIntyre

Temmuz 07, 2015
Tür: Fantasy, Historical Fiction
Goodreads Puanı: 3.61
Orijinal Adı: The Moon and the Sun
Sayfa Sayısı: 544
Baskı Yılı: 2015
Çeviri: Aslı Genç
Yayınevi: İthaki Yayınları


Nebula En İyi Roman Ödülü
Publisher Weekly’nin En İyi Kitabı

“Gelmiş geçmiş en iyi alternatif tarih kitabı… zekice yazılmış göz alıcı bir roman.”
–Ursula K. Le Guin


“Tarihi kurgunun büyüleyici bir parçası.”
–Kirkus Reviews


“McIntyre’ın yaptığı en iyi şey. Bayıldım. Şahane bir kitap.”
–Peter S. Beagle

New York Times’ın çok satan yazarı Vonda N. McIntyre “hem hayal gücü hem de yaratıcılıkla kutsandığını” bu nefes kesen romanıyla kanıtlıyor. Hem macera, hem mitoloji, hem de bilimkurgusal öğelerin eşsiz bir birleşimi olan kitap, Publishers Weekly’nin “müthiş bir alternatif tarih masalı” tanımını sonuna kadar hak ediyor.

2015 yılında gösterime girmesi beklenen kitabın film uyarlaması ise bir yıldızlar geçidi. Kral XIV. Louis rolündeki Pierce Brosnan’a Oscar ödüllü William Hurt ve Maze Runner serisinin genç ve güzel oyuncusu Kaya Scodelario eşlik ediyor. Denizkızı rolünde ise X-Men Days of Future Past’teki Blink rolüyle tanıdığımız Fan Bingbing karşımıza çıkıyor. Yapımcılığını Coraline’de de aynı görevi üstlenen Bill Mechanic’in yaptığı filmin yönetmen koltuğunda ise Soul Surfer’la başarılı bir işe imza atan Sean McNamara oturuyor

Fransa Kralı XIV. Louis ile birlikte kraliyet mensupları ve tüm Fransız halkı La Havre Limanı’nda büyük bir bekleyiş içindedir. Doğa filozofu Yves, Kralının emriyle açıldığı denizlerden dönüyordur ve gemisinde türüne ender rastlanan iki deniz canavarı vardır. Yves, ölü deniz canavarı üzerinde incelemeler yapacak ve canlı yakalanan diğer deniz canavarının Kral’a ölümsüzlüğü getirip getiremeyeceğini araştıracaktır. Canlı deniz canavarının kaderi, Yves’in kız kardeşi Marie-Josèphe’in onun bakıcılığını üstlenmesiyle değişir. Canavarın yalnızca Marie-Josèphe’in anladığı bir dilde şakıdığı hikâyeleri vardır. Aslında o bir canavar, bir deniz hayvanı değildir. Onun adı Şherzad’dır ve özgürlüğü Güneş Kral Louis ile Papa’nın ellerindedir. Marie-Josèphe, Şehrzad’ın hayatını kurtarmak için bu iki büyük güce karşı bir mücadele içinde bulur kendini. Bu mücadele artık sadece Şehrzad için değil; tutsak edilen tüm yaşamlar ve sessizliğin yakıştırıldığı tüm kadınlar içindir.

Hepimizin içindeki dürüstlüğün hassas bir incelemesi olan Ay ve Güneş şimdiden düşsel bir klasik olarak görülebilir.

“Kadınların da ruhları vardır. Şherzad bir kadın. Onu öldürmek, ölümcül bir günah işlemek demektir.”İthaki'nin yayın haklarını satın aldığını öğrendiğimden beri radarımda olan bir kitaptı Ay ve Güneş. Filminin de çekiliyor olması iyice merakımı cezbetmişti. Şimdi satışa sunulduğuna göre rahat rahat merakımı giderebilirim. ^_^ Son zamanlar da bu tarz kitapları okumak beni daha çok mutlu ediyor. Belki kurguları ağır olduğu için biraz yavaş okuyorsunuz ama inanın bana onun lezzeti çok daha başka. :)

Siz de hala kitabı okuyup okumamaya karar vermediyseniz, ön okumasına bir göz atın bence derim. :)4 yorum:

 1. Konusunu bile okuyunca gerçekten film kareleri canlanıyor insanın aklında :D İçine tarihin girdiği güzel kurgulardan gibi duruyor. tanıtım için teşekkürler tam listeye eklemelik bir kitap gibi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap elime henüz geçti. Daha okuyamadım ama benimde beklentim epey yüksek. Umarım tatmin eder kitap beni. :)

   Sil
 2. güzele benziyor hemen alıp okuyacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okuduktan sonraki yorumunuzu da bizimle paylaşırsanız sevinirim. ^_^

   Sil

BLOG DESIGN BY KRİSTALKİTAP