"Dünyada sadece tek bir şey kötü yürekli bir insana karşı durabilir. O da başka bir insandır.
Ayıbımızda yatar şerefimiz. Sadece bizim ruhumuz, kötülüğe açık olan ruhumuz, onu yenmeye muktedirdir.

― Ursula K. Le Guin, En Uzak Sahil
shadow

Öyle Şeyler ki - Amy Leach

Ocak 27, 2017


Daha önce hiç deneme okumadım. "Nedir bu deneme, sever miyim acaba?" diye düşünenlere tavsiyem: @monoklkitaptan "Öyle Şeyler ki". Okuması çok kolay, çok akıcı. Su gibi akıp gidiyor kelimeler sayfaların üzerinde sanki. İpek dokur gibi dokumuş yazar kelimelerini. O kadar zarif o kadar... nasıl anlatılır? soft ki!

Yazarın dünyasını takip etmekten büyük keyif aldım. Denemelere karşı ön yargım vardı. Okuyamam, sevemem derdim. Şimdi şans vermek için bir sebebim var. Nasıl ki öyküler de kırılmamı sağlayan bir Kurt Vonnegut varsa artık denemelerde de beni yüreklendiren bir yazar var: Amy Leach.


"Ben bir Trappistim, tıpkı ağaçlar gibi," diye düşündü zambak; kendisini esintiye bıraktı ama yine de ona tek kelime bile etmedi. "Ben bir Trappistim, tıpkı zambak gibi," diye düşündü dere; inci gibi parlak turuncu balıklarla dolup taştı ama onlarla sohbet etmek istemedi. "Bizler Trappistiz, tıpkı dere gibi," diye düşündü yağmur damlaları, bulutların tatlı suyuyla göleti doldururken veya düşmüş bir kirazın suyuna karışırken yahut da toz toprak içinde hareketsiz dururken; hiçbir yerde kendilerini tanıtma gereği görmediler. "Ben bir Trappistim, tıpkı yağmur gibi," diye düşündü ağaç; suskun yağmurun, ılık yapraklarından toprağa süzüldüğünü hissetti; ıslak kuşlar geri döndü, ağaç ise hiç konuşmadı. "Ben bir Trappistim, tıpkı ağaçlar gibi," diye düşündü Trappist ormana doğru yürürken. Zambak, dere ve balıklar ve yağmur onu duygulandırdı; o ise hiçbir şey söylemedi.
Sessizlik yemini etmişlerdi.
-Amy Leach-

"Bu küçük cesur kitapta evrenin harikaları sergileniyor. Amy Leach'ın eşsiz sesi yankılanıyor ve mest ediyor. Kimse şimdiki zamana ondan daha iyi hayat veremez: saf bir uçuş deneyimi sağlıyor."
-Lawrence Weschler-

"Amy Leach; Lewis Carroll ve Emily Dickinson gibi yazıyor. Dünyaya bizsiz ama yine de dünyanın içinden bir anlam getiriyor. Bu kitapla evreni tanıyan okuyucu nihayetinde en çok da kendini tanıdığını keşfediyor. Leach, Amerika'nın en orijinal ve heyecan verici seslerinden birisi."
-Yiyun Li-

"Hem eğlendiriyor hem de büyülüyor."
-The Guardian-

"Nadir dediğimiz şey işte bu."
-Financial Times-

"Dünyada ya da gökler aleminde Amy Leach gibi yazan bir yazar daha tanımıyorum. Öyle Şeyler Ki dünyasız ve havasız kalmış bizlere, hayvanların ve bitkilerin arasından kendimiz hakkındaki hakikatleri anlatıyor."
-Eula Biss-

"[Amy Leach] Nasıl da bağımlılık yapıyor."
-David Abram-

"Bu kitaba ihtiyacınız var."
-Seth Marko-

"Doğa anlatılarında böylesine bir hayal gücünü, dilin böylesine büyülü bir kullanımını görmedim."
-Dale Szczeblowski-

"Kıvılcımlar saçıyor. Paha biçilemez."
-Stacie Williams-

"Bilgelik konuşuyor: Amy Leach insanileştiriyor ve yükseklere kaldırıyor."
-NYT.com-

"Sihirli."
-Washington Independent Review of Books-

"Şiire dökülmüş ilim."
-Missoula Independent-

"Acayip ve büyüleyici."
-New Letters-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG DESIGN BY KRİSTALKİTAP