"Dünyada sadece tek bir şey kötü yürekli bir insana karşı durabilir. O da başka bir insandır.
Ayıbımızda yatar şerefimiz. Sadece bizim ruhumuz, kötülüğe açık olan ruhumuz, onu yenmeye muktedirdir.

― Ursula K. Le Guin, En Uzak Sahil
shadow

Muhteşem Gatsby - F. Scott Fitzgerald

Nisan 12, 2017

Muhteşem Gatsby'nin daha önce filmi izlemiştim ama okumayı pek düşünmemiştim. Filmi hatırladığım kadarıyla neredeyse birebir çekilmiş. Hemen her sayfa filmden karelerle zihnimde canlandı.

Okumaktan çok keyif aldım hatta filmini bir kez daha izlemeyi düşünüyorum.

Arada bir yazarı yakalayamadığım anlar olsa da sanırım Uğultulu Tepeler gibi bir klasikten sonra derin bir nefes aldırdı bana. Hem kısa hem de kolay okunuyor.

Çevirisini de beğendim ben. Takılmadan zahmetsizce okuttu. İçerik, İthaki'nin baskısıyla aynı bu arada. Almak istiyorum ama çeviriye güvenemiyorum derseniz diye ekleyeyim dedim. Baskısı ise şahane! Tartışmaya gerek bile yok. :)

Klasik bir eser olduğu için çok fazla detaya inemiyorum. Kendimde bir klasiği inceleyecek/yorumlayacak birikimin olduğuna inanmıyorum açıkçası.

Kitap hakkında tek diyebileceğim: Eğer klasikleri okumaya merakınız var ise veya korkunuz; Muhteşem Gatsby iyi bir başlangıç olabilir.

"Beni en çok etkileyen kitabı seçmem gerekirse, hiç düşünmeden Muhteşem Gatsby derim."
-Haruki Murakami-

F. Scott Fitzgerald'ın başyapıtı Muhteşem Gatsby 20. yüzyılın önde gelen Amerikan romanlarından belki de en önemlisi. "Büyük Amerikan Romanı" tabirine Moby Dick ve Huckleberry Finn'in Maceraları ile birlikte en çok yakıştırılan eserlerden de biri. Fitzgerald'ın "Caz Çağı" olarak adlandırdığı dönemi şairane bir dille anlatan roman, Amerikan rüyası kavramını da derinlikli bir biçimde ele alıyor ve Amerikan edebiyatının en önemli karakterlerinden birini okurlara kazandırıyor. Jay Gatsby, dışarıdan göründüğü kadarıyla her şeye sahip adamdır. Ancak en çok istediği şey uzanamayacağı bir yerde durmaktadır. Malikânesinde verdiği şatafatlı partilerin sonu gelmez ve şöhretini aşan bu eğlencelere herkes davetlidir. Yine de Gatsby, onca kalabalık arasında yalnız kalmaya, bir bilinmez olmaya, izlemeye ve beklemeye devam eder. Bu gizemli ve sessiz görüntüsünün altındaki tutku dolu sırlar ise yavaş yavaş ortaya çıkar: beş sene önce yaşanan tek bir âna olan saplantısı, Daisy Buchanan'a olan aşkı ve elde etmek istediğine ulaşmak için kendini baştan yaratması…Umut etmekten vazgeçmeyen Gatsby, okurları da karşı kıyıda yanıp sönen yeşil ışığa inanmaya davet ediyor…
Harold Bloom'un sonsözüyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG DESIGN BY KRİSTALKİTAP