"Dünyada sadece tek bir şey kötü yürekli bir insana karşı durabilir. O da başka bir insandır.
Ayıbımızda yatar şerefimiz. Sadece bizim ruhumuz, kötülüğe açık olan ruhumuz, onu yenmeye muktedirdir.

― Ursula K. Le Guin, En Uzak Sahil
shadow

Dizi Yorumu: Once Upon a Time in Wonderland

Kasım 14, 2013
once upon a time in wonderland


Yapım : 2013
Ülke : Kanada,  Amerika
Tür : Macera, Dram, Fantastik,Gizem, Romantik
IMDB Puan : 7.1/10
DP Puanı : 8.1/10
Daha Detaylı Bilgi İçin : Divxplanet; Once Upon a Time in Wonderland
Konusu

Viktoryan dönemi İngiltere’sinde genç ve güzel Alice (Sophie Lowe) tavşan deliğinin diğer tarafında bulunan tuhaf ve yeni bir ülkenin masalını anlatıyor. Görünmez bir kedi, nargile içen bir tırtıl ve konuşan canlı iskambil kartları Alice’in bu imkansız macerasında karşılaştığı fantastik şeylerden birkaçı. Tabi bu sorunlu kız böyle bir şey anlattığına göre, deli olduğu düşünülür. Doktorları da her şeyi unutmasına neden olacak bir tedaviyle onu iyileştirmeye çalışır. Alice tüm bunları arkasında bırakmaya hazır görünür, özellikle de aşık olduğu ama sonsuza kadar kaybettiği cinin –yakışıklı ve gizemli Cyrus (Peter Gadiot) acı veren hatırasını. Ama Alice içinde o dünyanın gerçek olduğunu bilir. Kupa Valesi (Michael Socha) ve durdurulamaz Beyaz Tavşan (John Lithgow) tam zamanında onu içinde bulunduğu durumdan kurtarmaya gelir. Hep birlikte tavşan deliğinden geçerek hiçbir şeyin imkansız olmadığı Harikalar Dünyası’na giderler.

Yorum

once upon a time in wonderlandDün akşam üstü Sons of Anarchy'nin çevirisinin tamamlanmasını beklerken oyalanacak bir şeyler bulayım demiştim ve yeni bir diziye başlamış oldum böylece. Once Upon a Time'ın 1. sezonunu bir kaç günde bitirmiş ve hemen 2. sezonunu sömürmeye devam eden biri olarak -3. sezonu henüz izlemedim biraz daha bölüm biriksin de topluca izleyeyim istiyorum- spin-off'unu da seveceğimi düşünmüştüm. Doğruda düşünmüşüm. Diziyi, her ne kadar grafikler Selenamsı olsa da ya da kılıçlar Muhteşem Yüzyıl'dan kopup gelmiş gibi dursa da bir hayli sevdim. -Masalsı şeylere, ölümsüz aşklara bayılıyorum, elimde değil.- Sadece alışamadığım bazı konular var o kadar. Ana diziyi izleyen herkeste oluyordur o kadarı gerçi.

Once Upon a Time in Wonderland, isminden de anlaşılacağı gibi, Harikalar Diyarında geçen bir dizi. Ana karakterlerimiz Alice, onun aşık olduğu bir cin -Cyrus- ve Alice'in bir yerlerden arkadaşı Knave. (Bir itiraf: ben Alice Harikalar Diyarında'yı hiç okumadım, o yüzden hikayesine dair hiçbir şey bilmiyorum dersem yalan olmaz. Tek bildiğim Alice'in bir delikten geçip Harikalar Diyarına geldiği. O yüzden ana konuda Cyrus diye bir cin var mı bilmiyorum ama eğer yoksa bu versiyonunda iyi ki koymuşlar!) Alice, Kırmızı Kraliçeden kaçarken Harikalar Diyarının mantarlarından birini yiyerek küçülüyor ve bir şişenin içine girip saklanıyor. Ama saklanacak o kadar yer varken sen git Cyrus'un şişesini bul! İyi ki de bulmuşsun kızım aferin sana! :)

Peter Gadiot, once upon a time in wonderland
taaa taaam karşınızda emrinize amade Cyrus! :)
Her masalda işlerin sarpa sarmasına sebep olan illaki kötü kalpli bir cadı veya kötü bir üvey anne falan vardır. Aşıkları ayırır, kimsenin mutlu olmasını falan istemez. Burada ise Lost dizisinden Sayid karakteriyle tanıdığımız, Jafar adında bir büyücü var. Birde onun yandaşı, Kırmızı Kraliçe. Bu kadına hiç alışamadım nedense. Once Upon a Time'da Harikalar Diyarının kraliçesini Kalpler Kraliçesi Cora olarak benimsemiştik. Şimdi sürekli olarak Cora'nın nereden çıkacağını bu kadını yok edeceğini falan bekliyorum. Jafar'ı da sevmedim. Zaten bu adam Lost dizisinden sonra da hiçbir yerde tutunamadı. Hiçbir rolü yakıştıramıyorum ona. Bu ikilide sürekli olarak bizim aşıkların peşindeler. Onlara çektirmedikleri kalmıyor.

Naveen Andrews
Kırmızı Kraliçe&Jafar
Dizi spin-off olduğu için haliyle sürekli olarak diğer diziyle karşılaştırmalar yapıyorum. Belki de yapmamak gerek bilemiyorum ama dizinin ilk bölümünde Storybrooke'tan bir kesit olduğu için insan ister istemez konuların bir şekilde bağlanacağını düşünüyor. Bu dizide Pamuk Prensesi, Yakışıklı Prensi veya Regina'yı göremeyeceğiz büyük bir ihtimal. Gerçi Rumpelstiltskin'siz bir masal dünyasını nasıl izleyeceğiz bilemiyorum. Onun her taşın altından, her ağacın arkasından çıkmasına bir hayli alışmıştık. Belki ilerleyen bölümlerde karşımıza çıkar ne dersiniz?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

BLOG DESIGN BY KRİSTALKİTAP