"Dünyada sadece tek bir şey kötü yürekli bir insana karşı durabilir. O da başka bir insandır.
Ayıbımızda yatar şerefimiz. Sadece bizim ruhumuz, kötülüğe açık olan ruhumuz, onu yenmeye muktedirdir.

― Ursula K. Le Guin, En Uzak Sahil
shadow

Büyücü - Kevin Hearne (Demir Druid Günlükleri #2)

Şubat 16, 2015
Tür: Paranormal, Magic, Mythology
Goodreads Puanı: 4.11
Orijinal Adı: Hexed
Sayfa Sayısı: 386
Baskı Yılı: 2013
Çeviri: Kerem Dalbudak
Yayınevi: Artemis Yayınları

"Kevin Hearne, hem tuhaf bir şekilde tanıdık hem de şaşırtıcı derecede orijinal bir dünya yaratarak eski mitlere yeni bir soluk getiriyor."
-Nicole Peeler, Tempest Rising'in yazarı-

Druidler'in sonuncusu Atticus O'Sullivan cadılardan pek hazzetmiyor. Ancak günümüz Arizona'sı beklenmedik bir şekilde bir cadı meclisi tarafından istila edilince, Atticus da onlarla bir ateşkes anlaşması imzalamak zorunda kalıyor. Üstelik yeni kızlar sıradan kötüler değil, onlar II. Dünya Savaşı'nda Almanlar'ın yanında yer almış, bulaşmak istemeyeceğiniz tipler.

"Muhteşem kurgusuyla yepyeni bir fantastik seri.""Muhteşem kurgusuyla yepyeni bir fantastik seri.""Muhteşem kurgusuyla yepyeni bir fantastik seri."

Düşmüş bir melek, bölgedeki liselerde okuyan gençlerden besleniyor, Baküsçüler'den oluşan ölümcül bir sürü, Vegas'tan kalkıp geliyor, tehlikeli ve seksi Kelt ateş tanrıçası, Atticus'un dikkatini çekmeye çalışıyor. Gündemi epey yoğun olan Atticus, cadı avını hangi araya sıkıştıracağını bilemiyor. Ancak sihirli kılıcının, komşusunun roketatarının ve vampir avukatının yardımıyla, Atticus şehri temizlemeye ve cadılara, yanlış Druid'i büyülemeye çalıştıklarını göstermeye hazır.

"Muhteşem kurgusuyla yepyeni bir fantastik seri."
-Kelly Meding, Three Days to Dead'in yazarı-


Basit anlatımı ve kurgusuyla beni kendine bağlayan bir seri. :) Garip. Aslında her zaman ağır ağdalı cümleler, derin kurgular beklerim okuduğum kitaplardan. Ama bu sefer zevk alarak okuyabiliyorum. Sanırım her şeyiyle bunun bir kitap ve hayal ürünü olduğunu fazlasıyla hissettirdiği için. 

Zihin aracılığıyla konuşan köpekler, Dünya üzerinde eskiden beri var olan Tanrılar, düşmüş melekeler, cadılar, vampirler, kurt adamlar... En iyisi de Druid tabii ki. :) Tanrılardan da en çok Morrigan'ı seviyorum. Ürkünç bir kadın ama yine de favorim o. :) Atticus 2000 küsur yaşında ama hala daha bilmediği şeyler var. Okurken her ne kadar bunu garip bulsam da, adam hayatı boyunca kaçtığı için belki de saklanmaktan başka bir şeye odaklanamamıştır diye de düşünmüyor değilim.

Çırağıyla arasında bir şeyler olacak izlenimi verse de henüz ortada bir kıvılcım olmayışı ekstra hoşuma gidiyor.  İçinde aşk en çokta aşkın getirisi olmayan -açık ifadeyle cinsellik- fantastik bir kitap okumayalı epey oldu sanırım. 

Bu seriyi okumaya karar vermeniz için çok fazla bi beklentinizin olmaması gerek. En başta da dediğim gibi derin bir kurgusu kesinlikle yok. Ama oldukça eğlenceli bir anlatımı var. Druid ile köpeğin konuşmaları gerçekten çok şirin. Druid'in bazı esprilerini anlamasam bile köpek her zaman durumu kurtarıyor. :) 

Bu arada ben Druidlerin hep cadı gibi bir şey olduklarını sanıyordum ama değilmiş. Farklı bi tarzları var bunların. Öyle her büyüyü her yerde ve canları istedikçe yapamıyorlar. İlla ki topraktan güç almaları gerek. Toprağa basmadıkları sürece hokus pokus yapamazlar, kendilerini iyileştiremezler vs... Gerçi bizim Druid bununda bir yöntemini bulmuş ama kısa süreli. Tılsımına enerji doldurup anı kurtarabiliyor fakat daha fazlasını değil. 

Boş zamanınız varsa, biraz eğlenmek istiyor ve beyninizi fazla yormak istemiyorsanız, özellikle de sınav döneminde canınız kitap çekiyorsa o zaman keyifle okuyabilirsiniz. Hem ufak bir mola vermiş olursunuz hem de sizi kendine sıkıca bağlamadığı için derse rahatlıkla geri dönebilirsiniz. :))

1 yorum:

BLOG DESIGN BY KRİSTALKİTAP